Boldog volt, hogy ő is tudott adni valamit
2021. december 23.

Minden évben különösen kedves időszak advent és karácsony. Már jó előre tervezünk, hogy az aktuális évben milyen meglepetéssel készüljünk kórházunk betegeinek és dolgozóinak? Istennek hála, ebben nagyon sok segítséget kapunk! Elsősorban a Váci Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálat Vezetőjének, dr. Faragó Artúrnak segítő támogatására számíthatunk. Bőséges mennyiségű szaloncukorral, karácsonyi szentképpel, kártyanaptárral, adventi-karácsonyi „Kísérő” újsággal lát el bennünket. Hitoktatók, tanárok, diákok, plébánosok összefogásával rengeteg finomság, „kedvesség” képeslapok, amiket gyerekek készítettek, szineztek, illetve lelkipirin”(idézetek, biztató gondolatok gyűjteménye kis összehajtott lapokon) gyűlt össze, melyeket átadhattunk.

Hétfőn meghívást kaptunk a krónikus tüdőosztály vezetőségétől, hogy ünnepeljünk közösen. A nővérek a kórtermekből a társalgóba kísérték a betegeket, s együtt énekelve, verset mondva elkezdtük a mi lelkünkben is elindulni „Betlehem felé”. Akik az ágyban kénytelenek tölteni a napjaikat, hozzájuk is bementünk, s egy karácsonyi énekkel, a gyerekek által készített képekkel szaloncukorral leptük meg őket.

Így kezdtük el utunkat, s mentünk más osztályokra is, különböző egységek dolgozóihoz. Nekünk jutott kolléganőmmel a megtisztelő ajándék pillanat, amikor a meglepetést átadva, s elmondva, hogy kik készítették ezt a bőségkosarat, megláthattuk a meghatódott arcokat.

Kedden kora délután, a pszichiátria és addiktológia dolgozóival és betegeivel együtt ünnepeltünk! A betegek mondtak el két történetet: „Papi és a csengettyű” és a „Négy gyertya”. Közben karácsonyi énekeket énekeltünk.

Thuránszky István béri evangélikus lelkész, Ady Endre: Kató a misén című versét olvasta fel.  Beszédében elmondta: „ Hogyan lehet az, hogy nem változott meg a világ karácsonykor, eljött a Messiás, hisszük és valljuk, és nem változott semmi körülöttünk! De mi változhatunk! Lélekben és igazságban…”

Majd Pál Rómaiakhoz írt leveléből olvasott fel :

• „Aki tulajdon Fiát nem kímélte, hanem mindnyájunkért odaadta, hogyne ajándékozna nekünk vele együtt mindent? Róm. 8,32
  • Ki választana el minket a Krisztus szeretetétől? Nyomorúság, vagy szorongattatás, vagy üldözés, vagy éhezés, vagy mezítelenség, vagy veszedelem, vagy fegyver? Róm. 8,35
  • Mert meg vagyok győződve, hogy sem halál, sem élet, sem angyalok, sem fejedelmek, sem jelenvalók, sem eljövendők, sem hatalmak, Róm. 8,38
  • sem magasság, sem mélység, sem semmiféle más teremtmény nem választhat el minket az Isten szeretetétől, amely megjelent Jézus Krisztusban, a mi Urunkban.” Róm. 8,39

Az ünnepség végén pedig a dolgozók, kínáltak finom meleg teát és diós/mákos bejglit. Mindenkinek jutott bőségesen a finom s szinte még meleg bejgliből. J

Csütörtökön napközben tovább vittük az örömhírt, több osztályra is, s különösen megható volt, amikor a nővér szólt, hogy kihez menjünk, s látni a beteg arcán, hogy mennyire boldog, s énekelt velünk együtt, ezt nem lehet egyszerű szavakkal elmondani! Délután jutottunk át az idősekhez, énekeltünk velük együtt, az egyik bácsi hirtelen felugrott és elővarázsolt nekünk egy csomag mandarint. Boldog volt, hogy ő is tudott adni valamit a „Betlehemeseknek”. Igazán megható és egyben megrendítőek ezek a találkozások, megható amikor egy demens beteg aki alig szólal meg, de a régi idők emlékei elő kerülnek valahonnan a lélek mélyéből, s együtt énekli velünk a Mennyből az angyalt. Aztán mondják, hogy ne menjünk még énekeljünk s mi maradunk és énekelünk. Dicsőség ezért Istennek Aki ezeken az élményeken felül, adta nekünk a Megváltót!

Köszönet: az ajándékokért!

• Páter Bárkányi János Katolikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium tanárai és tanulóinak! Szenográdi Tamás Igazgató Úrnak, Horváth Zsuzsanna hitoktatónak
  • A szécsényi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium felső tagozatos tanulóinak és tanárainak!  Pancsovai Gergely Igazgató Úrnak, Szita Zoltánné Marica tanárnőnek
  • Balassagyarmati Dózsa György Általános Iskola Szabó Csaba Igazgató Úrnak, Rezi Marianna hitoktatónak
  • S nem utolsó sorban: Faragó Artúr, Hugyecz Balázs, Ipolyi Károly, Czombos József, Balogh László, Dóbiás Zalán atyáknak is, hogy elhozták a Betegekhez a Bűnbánat szentségét, az Úr Jézust, a betegek szentségét. S ahogy egy kedves betegünk mindig elmondja: Köszönjük szépen atya, hogy elhozta nekünk az Úr Jézust, számukra ez a legdrágább kincs!”

Áldott békés karácsonyt kívánunk Mindenkinek!

Mák Noémi és Szitáné Andi lelkigondozók