Ajándékok az angyalok kötényéből

Palotába és kunyhóba
Nagy örömet vigyetek,
Boldogságos Ünnepet!”

Ezen sorokkal belépve gondoltuk a betegszobákba vinni karácsony szent örömét, egy kis meleget, apró ajándékainkat, s a fenyő illatával megajándékozni kedves betegeinket az idei karácsonyon, azonban a járvány ezen szándékunkat is átírta. Mivel a személyes jelenlét külső segítőknek, önkénteseknek idén sem engedélyezett, így az udvaron, a kivilágított fenyő alatt, egyszerű kis betlehem jelenlétében kinti környezetben az ablakok alatt kívántunk minden kedves betegünknek, dolgozóknak áldott, szent karácsonyi ünnepet! Az angyalok kötényéből a szeretet apró ajándékait vittük fel az utógondozó betegeinek. Az Artúr atya által hozott Kísérővel, szentképekkel, szaloncukorral, saját kis apró ajándékaimmal próbáltam egy kicsit meghitté, örömtelibbé tenni az itt lévők mindennapjait, a hozzátartozók, a család és szeretteik nélkülözésében.

Mikor felcsendült a Gyertyaláng kiskórus éneke, a gitár kíséretében, egy kicsit mindannyian befelé tekintettünk, s az ablakokban megjelentek a betegek és a dolgozók és egy kis közösséget alkottunk, még ha nem egy helyszínen, de a szívekben bizonyosan. Lélekben együtt voltunk „Gyere a jászolhoz még ma éjjel! Találkoznod kell Isten szeme fényével. Ne keress itt pompát, gazdagságot, keresd azt, ki megváltja a világot!”

Az énekek után Pálfalvi Tamás atya és Pádár Tamás előadásában betlehemest hallhattunk és láthattunk. Hálásan megköszönjük előadásukat.

Minden advent, minden karácsonyi várakozás mást és mást hozott lelkigondozói szolgálatom során, de a járvány időszaka nagyon is megterhelte mindannyiunk testét és lelkét is, s így szolgálni a betegeket, külön is rávilágít saját esendőségünkre, gyengeségeinkre is.

Idei adventem fő irányvonalát Ferenc pápától vettem, s az ő gondolatai is átsegítettek a nehézségek és a napi küzdelmek idején is.

Múlt év februárjától nincs kápolnánk, nincs szentmisénk kórházunkban. Nagy hiányérzet, űr és vágyakozás van szívemben, különösen az ünnepek alkalmával. Ugyanakkor nagy hálával köszönöm meg, hogy hétről-hétre biztosított a betegek szentségi ellátása, a kórházban a dr. Faragó Artúr kórházlelkész atya koordinálásával és személyes szolgálatával, beosztás szerint a helybéli és a környékbéli atyák készséges jelenlétének köszönhetően.

Külön is hálával tartozom a Salgótarjánban szolgáló atyáknak, akik a 4. hullám idején is szinte naponta látták el a betegeket az Intenzív és Covid osztályokon, nagy tisztelettel és alázattal végezve szolgálatukat, megbecsülve a dolgozók áldozatos munkáját. Karácsony szent ünnepére készülve a szentségi ellátásokat Artúr atya biztosítja betegeink és a dolgozók számára is. Nagyon nagy próbatétel mindannyiunk számára, hogy az építkezés és járványhelyzet miatt egyre szűkebb mezsgyén és sok-sok új kihívással teli időszakban hogyan lehet emelkedetten, meghitten és igazi adventi várakozással készülni a szent ünnepre.

Bíztat minket a Szentatya, hogy Jézus születése nem kandalló meleget kínál, hanem isteni borzongást, amely felrázza a történelmet. A járvány pedig felrázta a történelmet, s mindennapjainkat is, itt a kórházban különösen is érezhetően. Még az idei Tűzoltósági Mikulás sem a szokott módon érkezett, ugyanakkor sok-sok igazi szívbéli ajándékkal és hófehér pihe hótakaróval porcukrozta meg kórházunk parkját.

Szent Lázár napját a főplébánia nagytemplomában ünnepeltük meg, a betegeknek szánt ajándékokat pedig külön-külön egyesével csempésztük polcaikra, nem szokott módon. A lovagrend ajándékait Sipos Ákosné, Marietta juttatta be az angyalok kötényébe. Hála és köszönet az odahajló és figyelmes megajándékozó szeretetért!

A Gyertyaláng kiskórus az udvaron énekelt, s ajándékozta meg kedves betegeinket és a dolgozókat. Hideg szélben vállalták az éneklést, megható volt igyekezetük. Igazán semmi sem a tervek szerint, az elképzelések szerint, nem is a forgatókönyv szerint, hanem az isteni gondviselésre bízva és megimádkozva, elfogadva jelenlegi helyzetünket. Talán ettől lett oly különleges, igazi és megismételhetetlen.

Hála és köszönet a szereplőknek, akik a metsző hidegben is helytálltak és igyekeztek szebbé varázsolni betegeinknek és dolgozóknak mindennapjait a kórház falai között: Molnár Mariannak, Molnár Dórának, Adorján Attilának, Pálfalvi Tamás atyának és Pádár Tamásnak, szolgálatukért nagy hála és köszönet.

Adja Isten, hogy mindannyian tudjuk a Jászol elé térdepelni és elcsendesedni karácsony éjszakáján. Szánjunk rá egy kis időt, akkor a csendben megérezhetjük, megláthatjuk az Igazi Csodát az igazi ajándékot!

Itt Salgótarjánban a kórházban, az angyalok kötényéből vihettük fel ajándékainkat, s a járványhelyzet szabályait betartva adhattuk át karácsonyi apró, de szívből jövő ajándékainkat.

Kegyelmekben gazdag, egészségben telő áldott szent karácsonyt kívánok minden munkatársamnak, kórházi dolgozónak és kedves betegünknek!

Ocsovainé Zsélyi Rita lelkigondozó