Gyertyaszentelő és balázsáldás Salgótarjánban
2020. február 6.

Kórházunkban tegnap ünnepélyes szentmise keretében részesülhettek a betegek és a jelenlévők balázsáldásban. Kórházlelkészi szolgálatunk 2005 júniusa óta van jelen a Szent Lázár Megyei Kórházban. Kezdetektől külön nagy odafigyeléssel és alázattal fordultunk beteg embertársaink felé, megfelelő tapintattal lelki igényeikre figyelve, mind a szerdai szentmisék, a szentségi ellátások, mind pedig a balázsáldás kiszolgáltatásának lehetőségével. Mindazon betegeinknek, akik nem tudtak otthonaikban, közösségeikben részesülni az áldásban, itt a kórházi falak között volt lehetőségük erre. A korábbi évek gyakorlatának megfelelően az atya égő gyertyával kezében adott áldást a betegnek Szent Balázs égi közbenjárását kérve: „Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására őrizzen meg téged az Isten a torokbajtól és minden más betegségtől: az Atya, a Fiú és a Szentlélek.” Betegeink hálás szívvel fogadták az áldást, sokakban a régi idők emléke is visszatért ebben a szent cselekményben. Többen kérték gyertyájuk megszentelését is kápolnákban Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe kapcsán.

Mély áhítattal és elérzékenyült lélekkel adtunk hálát a szentmiséért, melyet Fekete Roland atya mutatott be, majd végigjárta az osztályokat és kiszolgáltatta a balázsáldást. Szentképpel és Babits Mihály Balázsolás című versével kedveskedtük a betegeknek és mindazoknak, akik szeretetükkel, gondoskodásukkal igyekeznek beteg embertársaik testi-lelki fájdalmát enyhíteni. Isten áldása kísérje életüket és szolgálatukat!

Ocsovainé Zsélyi Rita lelkigondozó

Babits Mihály: Balázsolás

Szépen könyörgök, segíts rajtam, Szent Balázs!
Gyermekkoromban két fehér
gyertyát tettek keresztbe gyenge nyakamon
s úgy néztem a gyertyák közül,
mint két ág közt kinéző ijedt őzike.
Tél közepén, Balázs-napon
szemem pislogva csüggött az öreg papon,
aki hozzád imádkozott
fölém hajolva, ahogy ott térdeltem az