Tavaszvárás a betegekkel
2019. február 28.

Szép volt, igazi volt az idei tél, de már mindenki vágyik a napsütésre. Egészen mély szinteken a sejtek is áhítoznak a fény után, így február végén. Nagy az öröm, ha napközben szépen süt a nap, jó érzés, ha egy kicsit már kint lehet időzni a szabad levegőn.

A kistarcsai kórház Rehabilitációs osztályán a tavaszi első fények megjelenésének örömére ünnepet szerveztünk: „Tavaszváró Mesés-Zenés Teadélután”-ra hívtuk meg az osztály minden betegét és dolgozóját. Nagyon sok beteg hónapok óta van bent az osztályon. Ők az ünnepeket és az évszakok váltását a családtagok és a kórház dolgozói által élhetik át. Az volt a vágyunk és elképzelésünk, hogy egy tavaszi teaházas és cukrászdás hangulatot varázsoljunk a betegeknek az ebédlőbe, ahol mindenki egy kicsit kizökkenhet a kórházi bezártságból és lelkileg is megérezheti a tavasz közelségét.

Ezen a teadélutánon apró színekkel, hangulatokkal, a hóvirág elevenségével és régi osztályos fényképekkel próbáltuk otthonossá tenni az ebédlőt, hogy aki oda belép, maga mögött tudja hagyni a kórház nehézségét és a betegség nyűgjeiből egy kis időre fellélegezhessen.

Max Lucado „Értékes vagy” című meséjét dramatikusan előadtuk a dolgozók és betegek bekapcsolódásával, közben teaházi zenét hallgattunk és finom teát ittunk, süteményeket ettünk. Ahogy fogyott a sok finomság az asztalokról, úgy oldódott a betegek lelke és eredt meg a nyelvük: nagyokat beszélgettek egymással, jókat nevettünk. Amikor arról beszélgettek, hogy mennyire kellemes ez a délután, akkor humorosan megállapítottuk a következő bölcsességet: nem törvényszerű, hogy a kórházban szenvedni muszáj. Ezeken az apró igazságokon és hétköznapi huncutságokon is jókat tudtunk együtt kacagni. Volt, aki elsírta magát, olyan is volt, aki őszintén elmondta, hogy neki ilyen szép terített asztalos élménye még sose volt és hogy nagyon hálás érte. A legnagyobb meglepetésük az volt, hogy a kézzel festett bögréket elvihették magukkal emlékbe. Ettől olyanokká váltak, mint a kisgyerekek: örültek a kincsüknek és őszinte hálájukat nem győzték mondogatni.

A meghitt, szép délutánunkért szeretnénk köszönetet mondani:

• Dr. Barta Zsuzsanna osztályvezető főorvos asszonynak, aki támogatta a délután létrejöttét és betegeivel együtt végig részt vett az alkalmon
  • az osztály dolgozóinak, akik a háttér munkában és a dramatikus előadásban is bekapcsolódtak közénk
  • a kórház élelmezési osztályának, különösen Hanák Évának, a gyümölcsökkel teli teáért, mely által a betegek igazi kulináris élményben részesültek
  • önkénteseinknek, akik kisegítették a betegeket az étkezőbe, és a szobákban maradottakhoz is eljuttatták a szépségeket, finomságokat
  • végül, de nem utolsó sorban a Jóistennek, aki mindig segít megtalálni azt a formát és hangulatot, amivel a betegeket szolgálni tudjuk

Csitáry-Hock Tamás gondolatával kívánunk mindenkinek szép tavaszi napokat:

„A tavasz nem csak önmagában szép, nem csak önmagáért szereted. (...)
A tavaszban ugyanis már ott van a nyár ígérete.
A ragyogó napsütésé, a melegé, az életé.
Még nincs nyár, de már tudod, hogy jön, hogy az következik.
Így a boldog várakozás ideje is a tavasz.
És így kétszeresen szép…”

Szabóné Szekeres Ildikó és Bálint Brigitta, lelkigondozók